تبلیغات
گوفر چوب - لزوم بهرمندی از استانداردهای محصول صندلی اداری

گوفر چوب

مبلمان مدرن خانگی و اداری

1-مقدمه:
استانداردها به عنوان یک الگوی مشترک در طول تمدن بشری همواره در خدمت علم دانش بوده اند آنها بر اساس یک زبان یا فهم مشترک بوجود آمده اند و آنقدر در اشکال زندگی نفوذ کرده اند که بصورت معمول و روزمره گشته اند.
از ابتدای قرن 20 سازمان جهانی استاندارد بر اساس گسترش مقالات جهانی و بازرگانی اقدام به تدوین و نشر و بکارگیری استانداردهای محصول و قطعات نمود. در دهه پایانی قرن نیز استانداردهای غیر محصولی مثل استاندارد کیفیت و محیط زیست به خدمت جامعه جهانی آمد. موسسات استاندارد در کشورها مسئول تدوین ترویج و کنترل اجرایی استانداردها در کشور می باشند تا بتوانند خدماتی به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ارائه کنند در این مقاله در خصوص استانداردهای صندلی های اداری به بحث و تبادل آرا خواهیم پرداخت.
2-
هدف:
هدف از ارائه این مقاله ضمن بیان مزایا پیاده سازی استانداردهای محصول برای تولیدات مبلمان شرح مختصری از آزمایشهای استاندارد ملی آمریکا برای مبلمان اداری و بیان برتری های آن نسبت به استاندارد ملی ایران (5040) و راهکارهای پیشنهادی برای استفاده از آن در کشور ایران است.
3-
لزوم بهره مندی از استانداردهای محصول در تولیدات و مصرف:
الف: حصول اطمینان از کیفیت محصولات
ب: اجرای برخی ملاحظات زیست محیطی
ج: حفظ سلامت ایمنی فردی
هـ: همگامی و هماهنگی با پیشرفتهای ملی و جهانی در زمینه صنایع و علوم
و: ارتقاء دانش فنی و تکنولوژیک واحدهای تولیدی
ز: حفظ حقوق مصرف کنندگان از طریق آگاهی دادن به ایشان
4-
علل انتخاب استاندارد ملی آمریکا (BIFMA)
انتخاب استاندارد ملی آمریکا بر اساس بررسی و یک تحقیق سیتماتیک و مطالعه اجمالی استانداردهای مشابه BS و AS و.... صورت گرفته است. بروز بودن استاندارد و دقیق و به واقع نزدیکتر بودن الزامات آن ضمن جامعیت آن همچنین قبولیت جهانی و بکارگیری آن توسط کمپانی های بزرگ تولید صندلی اداری سبب گردید با توجه به تجارت کاربرد استاندارد 5040 در ایران این استاندارد انتخاب و
پیشنهاد گردد انتخاب این استاندارد علاوه بر امکان پیاده سازی کامل در صنایع داخلی و اخذ تاییدهای مربوطه می توان به عنوان یک رفرنس در بازنگری استاندارد ملی ایران بکار رود.
5-
شرح مختصری از آزمایشهای استاندارد BIFMA
در این قسمت با توجه به کمبود وقت وحوصله مقاله کلیاتی ارائه خواهد شد.
این استاندارد تبیین کننده آزمایشهای خاص، تجهیزات آزمایشگاهی مربوط به آن، شرایط آزمایش و سطوح مورد پیشنهاد در آزمایش و ارزیابی عملکرد، دوام و تناسب ساختار صندلی های اداری با کاربری عمومی است.
BIFMA
یک استاندارد ملی آمریکایی است که در دسامبر 2002 توسط ANSI به تصویب رسیده است.
6-
بیان برتری های استاندارد BIFMA و استاندارد ملی ایران (5040)
چون امکان مقایسه بند به بند این استاندارد با بندهای متشابه یا متناظر آن دراستاندارد5040 در حوصله این مقاله نیست می توان به برتری های این استاندارد بسنده کرد.
1-
واقعی تر بودن آزمایشها
2-
میزان بارگذاریهای منطقی تر BIFMA نسبت به 5040
3-
کاملتر بودن آزمونها در خصوص اجزای صندلی
4-
مدت زمان انجام تست و آزمونها کوتاهتر
5-
استفاده از ابزار و دستگاههای ساده تر و چند منظوره
6-
صرف سرمایه گذاری سخت افزارهای و آزمایشی کمتر
7-
راهکارهای پیشنهادی بررسی استفاده از استانداردها در صنعت مبلمان
توصیه می شود
الف) در بازنگری استاندارد ملی 5040 الزامات مربوط به استاندارد BIFMA در نظر گیرد و مرجع استاندارد ملی ایران قرار گیرد.
ب) صدور پروانه استاندارد و اخذ تایید به استاندارد به محصولات تولیدی داخل منوط به اخذ هر دو استاندارد های موجود 5040 (صندلیهای اداری مقررات عملکرد و روشهای آزمون) و 7494(صندلی های گردان مقررات ابعادی گردد) حتی از طریق لینگ با استاندارد های سازنده داخلی صندلی دوام مواد سطحی و مقررات ارگونومی را شامل شود.
ج) در یک برنامه زمانبندی یک تا دو ساله استانداردهای تشویقی فعلی به استاندارد های اجباری تبدیل گردد تا تولیدکنندگان که قادر به اخذ آن نمی باشند از گردونه رقابت حذف گردند.
د) جهت ترخیص کالا و محصولات در مبادی قانونی ورودی کشور لزوم اخذ تأیدیه استانداردهای ملی جهت حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان صورت پذیرد.
هـ) هماند سایر اقلامی که مشمول استانداردهای اجباری هستند موسسه استاندارد محصولات غیر استاندارد را شناسایی و معرفی حتی مبادرت به جمع آوری آنها از بازار نماید.
و) هزینه های پیاده سازی و اخذ نشان استاندارد و شارژهای سالانه از طریق سوبسیدهای مربوط به صنایع پرداخت گردد.

تاثیر پذیری طراحی صندلی از حرکات بدن انسان بویژه در خصوص عملکرد سیستمهای حرکتی صندلی
با ورود مدرنیته به زندگی امروز، انسان ناچار است بیشتر ساعت های روز خود را در محیط کار سپری کند.
صندلی به عنوان یکی از بهترین ابزار کار روزانه ی افراد باید پاسخگوی حرکت های بدن انسان باشد. یک صندلی کاری خوب باید مطابق با حرکت مفاصل اصلی بدن کمر، زانو و مچ پا حرکت کند. یک صندلی ارگونومیک صندلی است که بتواند مقلد حرکات بدن انسان باشد.
برای اینکه صندلی کاری بتواند مقلد حرکت مفاصل اصلی بدن باشد به یک سری مفاصل مکانیکی احتیاج دارد.
در این مقاله به بررسی این مفاصل پرداختهایم.
صندلی میتواند قابلیت دوران حول محوری زیر نشیمنگاه یا حول محوری نزدیک زانوها یا دوان پشت صندلی حول محوری در نزدیکی لگن خاصره را داشته باشد. ولی در تمام این حرکت ها صندلی قادر به تقلید همه ی حرکات بدن نیست. در نتیجه باعث عدم تعادل کاربر و کرفتگی عضلات نواحی مختلف بدن او می شود. کامل ترین مکانیزم حرکتی صندلی مکانیزم سینکرون (Syuchronous) است این مکانیزم یک رابطه ی مشخص و تعریف شده بین حرکت کف و پشت ایجاد می کند. در نتیجه می تواند دامنه ی وسیعی از حرکت های بدن انسان را حمایت کند.
صندلی کاری خوب همچنین باید توانایی حمایت بدن د ر حرکات دورانی به چپ و راست را هم داشته باشد که برای دستیابی به چنین حرکتی باید پشت صندلی نقش حامی ستون فقرات را ایفا کنند.
در این مقاله توضیحات تفصیلی مکانیزم های حرکتی مختلف صندلی همراه با تصاویر مربوطه ارائه شده اند.

مراقبت و حمایت از بدن در محیط اداری: نشستن، طرز نشستن و کمردرد
امروزه کارمندان در حدود 70% از وقت خود را بصورت نشسته در محیط کاری سپری می کنند. با توجه به آماری که در ایالات متحده امریکا بدست آمده بیشترین عارضه ای که در طی این نشستن های طولانی مدت ایجاد می شود مربوط به کمردرد است که هزینه های جانبی هم به همراه دارد.
طراحی صندلی رابطه ی مستقیمی با ناراحتی های کمر دارند. احساس راحتی بیشتر باعث افزایش بازدهی کارمندان می شود. صندلی باید طوری طراحی شود که امکان تغییر وضعیت بدنی برای کاربر را تسهیل کند. طراحی باید بصورتی باشد که چنان آسایش کاربر را فراهم آورد که کاربر برای رسیدن به راحتی مجبور نباشد دائماً حرکت کند.
در این مقاله سعی بر ارائه ی نحوه نشستن صحیح و طراحی صندلی کاری مناسب که کمک که درست نشستن کند می پردازیم.

هنر توزیع فشار و ویژگی های آسایش دمایی
نحوه توزیع فشاری که از صندلی بر بدن انسان وارد می شود اهمیت بسیاری دارد. توزیع نادرست فشار ممکن است باعث تنگی عروق خونی شو در نتیجه در بدن فرد نشسته احساس ناراحتی ایجاد کند. توزیع نامناسب فشار هر چند کوچک ممکن است تأثیر عمیق و زیادی در پی داشته باشد.
شکل طراحی صندلی باید به گونه ای باشد که عمل توزیع فشار برای افراد مختلف با فیزیک بدنی متفاوت به درستی انجام دهد.
برای دستیابی به چنین طراحی مناسبی باید سازه های صندلی کوچکترطراحی شوند. مواد سوسپانسیونی به جای تشک های اسفنجی کمک شایانی به توزیع مناسب فشار می کند.
توزیع مناسب فشار اهمیت بسزایی برای سلامتی اسکلت انسان دارد. صندلی کاری باید به گونه ای باشد که دمای سطحی بدن کاربر را تغییر ندهد تا کاربر آسایش دمایی داشته باشد.
دمای محیط کاری انسان باید خنثی باشد تا باعث لرزیدن یا افزایش رطوبت سطحی پوست نشود.
روکش صندلی باید نفوذ پذیر باشند تا بتوانند تعادل دمایی را ایجاد کنند. در واقع صندلی باید توانایی تنفس داشته باشد
در این مقاله توضیحات تفصیلی پیرامون مواردی که در بالا بصورت خلاصه عنوان شد ارائه می شود

نظرسنجی

  نظرتان در مورد غرفه گوفر چوب در نمایشگاه بین المللی مبلمان و دکوراسیون چیست؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :